Jaka podłoga do kuchni?

Podłoga w kuchni powinna spełniać określone wymagania. Musi być odporna na wilgoć, wytrzymała a przede wszystkim łatwa do utrzymania w czystości. Wszystkie te wymagania spełniają płytki ceramiczne. Atrakcyjna cena i duży wybór przekładają się na popularność tego produktu.

Wybierając płytki ceramiczne do kuchni sprawdźmy w pierwszej kolejności ich klasę ścieralności. Zasada jest jedna. Im większy ruch w danym pomieszczeniu tym klasa ścieralności powinna być większa. Jest ona podawana w cztero-stopniowej skali. Do kuchni możemy wybierać płytki ceramiczne o klasie ścieralności 3. Z kolei jeśli chodzi o twardość płytek to najlepiej wybierać te z liczbą 5 w skali Mohsa. To gwarantuje nam brak rys i brzydkich pęknięć w razie upadku ciężkiego przedmiotu.

Ze względu na duże ryzyko zachlapania, płytki ceramiczne powinny być również antypoślizgowe. Najlepiej w takim pomieszczeniu jak kuchnia sprawdzają się te o parametrze R8. Kolejnym ważnym czynnikiem na, który warto zwrócić uwagę jest to czy płytki łatwo czyścić. Dlatego najlepiej decydować się na te z połyskiem.

Jeśli chcemy mieć jak najmniej problemów związanych z utrzymaniem w kuchni czystości to zdecydujmy się na ciemne fugi. Kuchnia jest intensywnie użytkowanym pomieszczeniem. Wszelkie zabrudzenia na białych fugach po pewnym czasie i tak będą widoczne. Dlatego od razu najlepiej zainwestować w fugi czarne. Najlepiej zastosować fugi z masy cementowej wzbogaconej o dodatki z tworzyw sztucznych. Podłoga w kuchni powinna więc spełniać pewne wymagania.

admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.